
- Tämä tapahtuma on mennyt.
Teokset puhuvat – ensi-ilta
29.2.2020 @ 15:00 - 16:30
Teokset puhuvat
Teokset puhuvat toteutetaan yhteistyössä Serlachius-museon kanssa Kartanon Klassikot näyttelyn yhteyteen.
Tuukka Huttunen ja Karoliina Blackburn kirjoittavat näyttelyteosten inspiroimana kymmenen teatterillista kohtausta. Esityksen kautta taideteoksen takaa aukeaa kokonainen maailma; havaintoja yhteiskunnasta ja historiasta. Ääneen pääsevät Huttusen ja Blackburnin suosikit: taiteilijat, mallit, teokset ja historialliset käännekohdat.
Tarkoituksenamme on tarjota syvempi ja informatiivisempi katsojakokemus, jossa fakta ja fiktio nivoutuvat saumattomasti yhteen, huumoria unohtamatta.
Ensi-iltaan pääsee poikkeuksellisesti sisäänpääsyn ja 2 euron kierrosmaksulla, muuten esitys myydään vain ryhmille. Tilaukset hoitaa Serlachius-museon opas- ja ohjelmapalvelut. Kierroksen kesto on 30 minuuttia.
TYÖRYHMÄ
Käsikirjoitus: Karoliina Blackburn ja Tuukka Huttunen
Näyttelijät: Karoliina Blackburn ja Tuukka Huttunen
Tuotanto: Teatteri Siperia
Yhteistyössä: Serlachius-museo
Teosta ovat tukeneet: SKR Pirkanmaan rahasto, Taiteen edistämiskeskus, Tampereen kaupunki